
Buying Apples at the Market
ElementaryTravel
A tourist asks a fruit vendor about the price of apples and buys some at a market stall.
L
LiM
MeiL
你好,请问苹果多少钱一公斤?
nǐ hǎo, qǐng wèn píng guǒ duō shǎo qián yì gōng jīn?
Hello, may I ask how much apples cost per kilogram?
M
苹果一公斤十块钱。
píng guǒ yì gōng jīn shí kuài qián.
Apples are ten yuan per kilogram.
L
这些苹果甜吗?
zhè xiē píng guǒ tián ma?
Are these apples sweet?
M
很甜,您可以尝一尝。
hěn tián, nín kě yǐ cháng yi cháng.
Very sweet, you can have a taste.
L
真的很甜!我要两公斤。
zhēn de hěn tián! wǒ yào liǎng gōng jīn.
It really is sweet! I want two kilograms.
M
好的,两公斤一共二十块。
hǎo de, liǎng gōng jīn yí gòng èr shí kuài.
Okay, two kilograms is twenty yuan in total.
L
钱给您,谢谢。
qián gěi nín, xiè xie.
Here's the money, thank you.
M
谢谢,欢迎下次再来!
xiè xie, huān yíng xià cì zài lái!
Thank you, welcome back next time!