Buying Apples at the Market

Buying Apples at the Market

ElementaryShopping

A customer asks a fruit vendor at an outdoor market how much apples cost per pound and decides how many to buy.

L
Li
W
Wei
L
老板,苹果多少钱一斤?
lǎobǎn, píngguǒ duōshǎo qián yì jīn?
Hey, how much are apples per pound?
W
五块钱一斤。
wǔ kuài qián yì jīn.
Five yuan per pound.
L
有点儿贵,能便宜点儿吗?
yǒudiǎnr guì, néng piányi diǎnr ma?
That's a bit expensive. Can you make it a little cheaper?
W
行,四块五一斤。
xíng, sì kuài wǔ yì jīn.
Okay, four-fifty per pound.
L
好,我要两斤。
hǎo, wǒ yào liǎng jīn.
Okay, I want two pounds.
W
两斤,一共九块。
liǎng jīn, yígòng jiǔ kuài.
Two pounds, nine yuan in total.
L
给你,钱在这儿。
gěi nǐ, qián zài zhèr.
Here you go, here's the money.
W
谢谢,欢迎下次再来!
xièxie, huānyíng xiàcì zài lái!
Thanks, come again next time!